Oficjalny partner Polskiego Związku Hodowców Koni w zakresie doradztwa żywieniowego w latach 2018-2019

Dostawca Pakietu Konia Sportowego dla Kadry Polski Seniorów WKKW / SKOKI w roku 2021

Wiosenne pastwisko


Wiosenne pastwisko

WIOSENNE PASTWISKO – BOGACTWO NATURALNEGO POKARMU ALE TEŻ RYZYKO WIOSENNYCH KOLEK

Wiosna to wyjście koni na pastwiska. Świeża, młoda, soczysta trawa jest w tym okresie szczególnie bogata w cenne składniki pokarmowe, jest też bardzo smakowita. Zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego białka, składników mineralnych i witamin oraz fruktany, dzięki którym zielonka jest  tak smaczna i chętnie pobierana przez konie. Tymi właściwościami góruje nad uzyskanymi z niej produktami konserwacji jak siano czy sianokiszonki, choć warto pamiętać, że wartość pokarmowa zielonek może być znacznie zróżnicowana – pastwisko pastwisku nie jest równe. Ponadto zawierając duże ilości wody, białka i cukrów rozcieńcza składniki pokarmowe.

Szczególnie ważne jest także to, że pierwsza, wiosenna trawa jest bogatsza w cukry niż ta, która rośnie w pełni lata, w związku z tym przebywanie koni na pastwisku w początkowej fazie sezonu pastwiskowego musi być czasowo ograniczone, niesie bowiem ze sobą niebezpieczeństwo negatywnego bilansu energetycznego czego konsekwencją może być wiosenna kolka czy nawet ochwat. Również nagłe, bez stopniowego przyzwyczajania konia do zmiany żywienia, przejście na paszę zieloną z zimowych dawek siana i owsa, na których konie stały przez ostatnie kilka miesięcy, może powodować zaburzenia trawienne, gdyż zmienia się mikroflora przewodu pokarmowego.

Dlatego wyjście koni na pastwisko powinno odbywać się stopniowo. Początkowy – jedno czy dwugodzinny wypas – powinien być jedynie uzupełnieniem do nieznacznie zmniejszonej dawki codziennej paszy. Dopiero w miarę upływu kolejnych dni i tygodni czas spędzony na pastwisku może być wydłużany, a dawki paszy treściwej oraz siana ograniczane, do czasu, aż flora bakteryjna przewodu pokarmowego konia zmieni się i dostosuje do nowego rodzaju pożywienia. Wówczas nie będzie dochodzić do nadmiernej fermentacji, zatkania światła jelit, kolek czy biegunek. Pamiętać także należy, aby koń na pastwisko nie trafiał z pustym żołądkiem, w przeciwnym wypadku może jeść zbyt łapczywie.

Przed wypuszczeniem koni na pastwisko pamiętajmy o odrobaczeniu!

Ten sklep jest obsługiwany z największą przyjemnością przez